wtorek, 16 grudnia 2014

Zdrowe sposoby przyrządzania mięsa

Podczas obróbki termicznej część cennych składników po prostu ucieka. Szacuje się iż jest to około 40%. Najzdrowszym sposobem jest gotowanie na parze i grillowanie. Pozwala zaoszczędzić najwięcej składników mineralnych.

Na co zwracać uwagę wybierając mięso?


Przede wszystkim kolor. Naturalnymi odcieniami są: róż, czerwień oraz écru. Nieświeże mięsa są ciemniejsze – te wypłukane w soli są bardzo jasne lub poprawione chemicznie. Niejednolity kolor mięsa oraz krwawe przebarwienia mogą świadczyć o nieprawidłowym uboju czy nieprawidłowościach przy rozbieraniu mięsa.
Gdy kupujmy mięso zafoliowane, zwróćmy uwagę na to czy puściło ono wodę – jeśli tak, to oznacza, ze mięso było nasączona środkiem chemicznym.
Pod żadnym pozorem nie kupujmy mięsa które:

  • Ma brunatną barwę
  • Gdy wyciekają z niego mętne płyny
  • Ma lepką lub śliską powierzchnię
  • Ma biało-zielony nalot
  • Czuć kwaśnym, stęchłym i bardzo ostrym zapachem

Kupujmy mięso od wybranych sprzedawców- takich, którym ufamy. Nie kupujmy mięsa z niewidomych źródeł, sprawdzony sprzedawca to podstawa. Mięso musi być dojrzałe. Niedojrzałe mięso po przekrojeniu połyskuje. Pamiętajmy również o zasadzie: jeden nóż i deska do jednego rodzaju mięsa. To nie tylko kwestia estetyki.
Większość bakterii ginie w wysokiej temperaturze. Mięso należy potrzymać około 10 minut w temperaturze 70 stopni. Większe kawałki mięsa przechowujemy w lodowce do trzech dni. Mięso mielone musi być spożyte tego samego dnia, chyba, że zostało zapakowane w atmosferze ochronnej.

Jak prawidłowo przyrządzać mięso?


Najzdrowiej jest przyrządzać mięso na parze. Jest ono wtedy najdelikatniejsze i traci najmniej składników odżywczych. Trzeba pamiętać jednak o tym, żeby gotować je w odpowiednim garnku, wlać odpowiednią ilość wody i szczelnie zamknąć pokrywę – tak, aby nie uciekły żadne składniki mineralne.

  1. Na kilka godzin przed podaniem wyjąć mięso z lodówki – natrzeć je marynatą z olejem z dodatkiem koniaku i przyprawami: majerankiem, kminkiem, bazylia, oregano, czerwoną papryka
  2. Podczas pieczenie należy podlewać mięso ciepłym bulionem lub ciepłą wodą – zimna może spowodować, że mięso stanie się łykowate
  3. Mięso nie może przybywać w foliowej siatce. Wyjmij je natychmiast po przyniesieniu do domu. Jeśli posmarujesz je olejem – mięso może stać w lodówce nawet trzy dni
  4. Jeśli chcesz uzyskać ładny wygląd pieczeni – podlej ją przy gotowaniu piwem a na koniec posmaruj warstwą miodu
  5. Do mięsa mielonego należy dodać odrobine wody mineralnej – stanie się ono bardziej soczyste. 
  6. Jeśli spryskamy mięso na grilla sokiem z cytryny – mięso pozostanie soczyste 
  7. Jeśli smażymy mięso na patelni, najlepiej ją porządnie rozgrzać, następnie wlać tłuszcz, potem mięso



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz